Takahito eguchi - final fansay x


Final Fantasy X/X-2 HD Remaster was released as a collection for the PlayStation 3 and as separate releases of each game for the PlayStation Vita. Alongside the standard PlayStation Vita releases in Japan, there was a Twin Pack that bundled both games and a Resolution Box collection which additionally contained the handheld console. A dual release was decided against for the Vita versions due to the limited storage capacity of the cartridges. [38] Play Arts Kai figurines of Tidus and Yuna were produced and the original soundtracks were re-released. [39] Two new Ultimania guide books were published for each game. [40] [41] Nojima wrote the tie-in novel Final Fantasy X-: Eien no Daishō that bridges the gap between Last Mission and Final Fantasy X: Will . [42] A Collector's Edition of the PlayStation 3 version was exclusively released in North America via Square Enix's online store. It contained both games, an artwork book, a Blu-ray disc for the rearranged soundtrack and five artwork lithographs . [43] A special launch event was held at Gallery Nucleus in Alhambra, California during March 2014. It included a signing event with Kitase and Naora, and an artwork auction with all profits going to the victims of Typhoon Haiyan . [44] [45] The PlayStation 4 port of the remaster, officially announced at a PlayStation conference in China on December 11, 2014, was originally leaked in Square Enix France's online store earlier that same day. [46] The PS4 release supports save transfers from the PS3 and Vita versions, remote play on the Vita, switching between the original and remastered soundtracks and further enhanced graphics now in full HD (1080p) with non-player NPCs and monsters receiving further treatment. [5] It was released worldwide on PS4 in May 2015. It was later released on Microsoft Windows via Steam in May 2016 with an auto-save feature, 5 game boosters, 3 parameter changes, 4K resolution support, graphic and audio settings and the option to skip FMVs.

Japanese staff Japanese cast Director : Tomohiko Ito
Script :
Munemasa Nakamoto (Seven Days War; 5 episodes eps 2, 9, 15, 21, 25 )
Naoki Shōji (Seven Days War; eps 9, 20)
Shuji Iriyama (Seven Days War; eps 8, 19)
Yoshikazu Mukai (Seven Days War; 5 episodes eps 4, 7, 13, 17, 23 )
Yukie Sugawara (Seven Days War; 6 episodes eps 1, 3, 11-12, 16, 24 )
Yukito Kizawa (Seven Days War; 7 episodes eps 1, 5-6, 10, 14, 18, 22 )
Storyboard :
Ei Aoki (OP 2)
Koichi Kikuta (ep 9)
Kotaro Tamura (田村耕太郎; ep 21)
Kotomi Deai (ED 2)
Masashi Matsumoto (ep 15)
Morio Asaka (ED 1)
Pyeon-Gang Ho (ep 19)
Ryuuta Yanagi (ep 19)
Takahiro Shikama (eps 2, 13, 20)
Takao Abo (ep 16)
Tamaki Nakatsu (ep 12)
Tatsuyuki Nagai (ep 22)
Tensai Okamura (ep 8)
Tetsuro Araki (ep 23)
Tomohiko Ito (OP 1; 8 episodes eps 1-3, 6, 10, 14, 18, 25 )
Toru Takahashi (eps 4, 24)
Yoshiyuki Fujiwara ( 4 episodes eps 5, 11, 17, 20 )
Yuzuru Tachikawa (ep 7)
Episode Director :
Ei Aoki (OP2)
Hideya Takahashi (ep 10)
Kazuhisa Ouno (ep 22)  
Kazuma Satō (ep 6)
Ken'ichi Kuhara (ep 22)
Koichi Kikuta (ep 9)
Kotomi Deai (ED2)
Makoto Hoshino (eps 7, 20)
Morio Asaka (ED1)
Pyeon-Gang Ho (eps 11, 19, 21)
Shigetaka Ikeda (eps 15, 23)
Shinya Watada (ep 4)
Takahiro Shikama (eps 13, 20)
Takayoshi Morimiya (ep 18)
Tamaki Nakatsu (ep 12)
Tatsumi Fujii (ep 8)
Tomohiko Ito (OP1; 4 episodes eps 1, 14, 24-25 )
Yasuyuki Fuse (eps 5, 16)
Yoshiyuki Fujiwara (eps 2, 17)
Yuuki Itoh (ep 3)
Unit Director :
Ei Aoki (OP 2)
Kotomi Deai (ED 2)
Morio Asaka (ED 1)
Tomohiko Ito (OP 1)
Music : Yuki Kajiura
Original creator : Reki Kawahara (light novel)
Original Character Design : abec
Character Design : Shingo Adachi
Art Director :
Takayuki Nagashima (Bamboo)
Yusuke Takeda (Bamboo)
Chief Animation Director :
Shingo Adachi ( 13 episodes eps 1-2, 4, 7-25 odd )
Tetsuya Kawakami ( 12 episodes eps 3, 5-6, 8-24 even )
Animation Director :
Atsushi Saito (eps 7, 15, 23)
Chika Kojima (ep 18)
Hitomi Ochiai (ep 4)
Hitoshi Miyajima (ep 5)
Hyun Woo Ju (ep 16)
Kazuyuki Ikai (ep 16)
Keisuke Kobayashi (ep 9)
Keisuke Watanabe (ep 11)
Kento Toya ( 4 episodes eps 9, 12, 17, 23 )
Mai Yoneyama (ep 8)
Maiko Okada (岡田万依子; ep 18)
Naoto Nakamura ( 4 episodes eps 3, 10, 19, 24 )
Natsuko Kondou (eps 6, 12)
Ruriko Watanabe (ep 15)
Sae Ōba (ep 4)
Seiko Asai (ep 21)
Shingo Adachi (OP 1; OP2; ED1-2; 足立真吾; ep 25)
Sunao Chikaoka (ep 2)
Takashi Habe (eps 2, 9, 20)
Tetsuya Kawakami (eps 1, 25)
Tomoya Nishiguchi (eps 12, 19, 24)
Yoshiya Yamamoto (ep 18)
Yousuke Okuda (eps 13, 20, 24)
Yuu Yonezawa (eps 14, 22)
Sound Director : Yoshikazu Iwanami
Cgi Director : Ryuta Undo
Director of Photography :
Mutsumi Usuda
Takeshi Hirooka
Producer :
Kazuma Miki
Shinitirou Kashiwada

2D Work : Takeshi Hirooka
2nd Key Animation :
Akino Kojima (eps 17, 19, 22)
Asuka Hayashi (eps 1, 10, 13)
Atsuko Saitō (ep 5)
Ayumi Ōkubo ( 7 episodes eps 2-3, 6, 12, 19, 22, 25 )
Chie Ōtsuki (ep 14)
Chie Tanaka (eps 23-25)
Chiyo Imamaki (eps 5, 16)
Daisuke Ishibashi (石橋大輔; ep 24)
Eiji Shirai (ep 11)
Fujio Inose (猪瀬冨士夫; ep 19)
Fuyumi Toriyama (ep 11)
Harumi Takagi (ep 24)
Hikaru Kodama (ep 14)
Hiroko Seigan (eps 1, 3)
Hiromi Ariga (ep 19)
Junichi Fukunaga (ep 5)
Kaito Senkōji (eps 13, 22-24)
Kanako Hayashi (eps 7, 9)
Kanako Watanabe (渡辺加奈子; ep 18)
Kaori Henmi (ep 4)
Kazuhiro Kohara (ep 5)
Kazuki Kitagawa (ep 24)
Keiko Motoya (ep 24)
Ken Itakura (ep 14)
Kento Kobayashi (ep 16)
Kento Toya (戸谷賢人; 4 episodes eps 3, 7, 23, 25 )
Kiyomi Yamashita (eps 17, 24)
Kyohei Konishi (ep 16)
Maimu Matsushima (eps 8, 11, 21)
Maki Murakami (ep 9)
Makiko Miyaoka (ep 16)
Makoto Iino (ep 19)
Mami Takino (ep 9)
Manami Ito (eps 19, 22)
Mariko Komatsu (ep 17)
Masami Yamashita (ep 22)
Masami Yamauchi (ep 7)
Masanori Itou (ep 19)
Masashi Ōmura (ep 25)
Miho Sekimoto ( 5 episodes eps 1, 7, 13, 17, 23 )
Mika Kobayashi (ep 4)
Minami Seki (ep 4)
Mineko Yagihara (eps 13, 23)
Miyuki Kuroki (eps 3, 9, 17)
Nahoko Kosugi (ep 8)
Naoko Hayashi (ep 22)
Naoko Takeichi (ep 2)
Naoshi Ozawa (eps 9-10)
Naoto Nakamura (ep 25)
Narumi Takahashi (ep 24)
Natsumi Ishizaki (ep 7)
Natsuo Kawamura (eps 22, 24)
Noriko Hiramatsu (eps 17, 21)
Noriyoshi Sasaki (eps 10, 14)
Nozomi Goto (OP 2; ep 10)
Pil Kang Kim (ep 20)
Rie Harada (ep 4)
Ryū Nakayama (ep 23)
Ryuuta Yanagi (eps 3, 23)
Sachiko Yajima (ep 8)
Saki Tanaka ( 5 episodes eps 10, 14-15, 17, 22 )
Sanae Takahashi (ep 16)
Satomi Tamura (ep 8)
Satomi Yamashita (ep 10)
Satoshi Noma ( 6 episodes eps 7, 9-10, 13, 23, 25 )
Shigeru Chiba (eps 23-24)
Shigeyuki Sato (ep 3)
Shoko Kushibiki (ep 24)
Shouta Yoshida (吉田将太; eps 22-23)
Shūhei Handa (ep 8)
Shunsuke Imanaka (ep 8)
Shuri Toida (ep 8)
Sonomi Sugimura (eps 17, 21)
Sōta Shigefuji (eps 3, 23-24)
Takahiro Inoue (ep 8)
Takashi Habe (ep 10)
Takayoshi Hayashi ( 4 episodes eps 4, 14-15, 23 )
Takuya Chanohara (ep 21)
Tatsuya Miki (ep 13)
Tetsuya Ishii (eps 13, 23)
Tomoko Sato (ep 9)
Tomomi Kajiki (ep 18)
Tomomi Kawazuma ( 5 episodes eps 2-3, 7, 9, 20 )
Tomoya Nishiguchi (ep 25)
Xiao Zhu (ep 8)
Yasuhiro Tomita (ep 21)
Yasunori Aoki (ep 23)
Yōko Kubara (eps 3, 6)
Yoshiaki Iketani (ep 11)
Yoshitaka Nagata (eps 20, 22)
Yoshiyuki Fujiwara (ep 7)
Yousuke Okuda (eps 24-25)
Yousuke Toyama (ep 2)
Yū Araki (eps 2, 6, 22)
Yu Kurihara (ep 3)
Yu Ogasawara (ep 22)
Yūichi Fujimaki (ep 10)
Yuka Sugizaki (ep 10)
Yumiko Nakamura (eps 1, 3, 19)
Yumiko Totsu (ep 10)
Yūsuke Inoue (ep 17)
Yusuke Yoshigaki (ep 8)
Yuta Tsuchiya (ep 1)
Yūto Kaneko (ep 8)
Yuu Yonezawa (eps 6, 17)
Yuujirou Moriyama (森山悠二郎; eps 24-25)
Yūzō Ogawa (ep 18)
Action Animation Director :
Ryuuta Yanagi ( 12 episodes eps 1, 3, 7, 9, 11-12, 14-15, 17-23 odd )
Takahiro Shikama ( 11 episodes eps 2-10 even, 13, 16-24 even )
Animation producer : Jun Katou
Art Setting :
Yuuho Taniuchi (Kusanagi)
Art Setting Collaboration :
Yoshihiro Ishimoto
Yoshinori Shiozawa
Assistant Animation Director :
Atsushi Saito (ep 10)
Junichi Fukunaga (ep 5)
Kento Toya (eps 2, 24-25)
Kiryou Iwamoto (ep 5)
Koichi Morishima (ep 16)
Ruriko Watanabe (ep 19)
Ryuuta Yanagi (eps 7, 25)
Shingo Adachi (ep 7)
Takashi Habe (ep 24)
Takeshi Oda (ep 16)
Tetsuya Kawakami (eps 7, 9-10)
Tomoya Nishiguchi (ep 9)
Yuu Yonezawa (eps 10, 24-25)
Yuya Takahashi (ep 5)
Assistant producer : Shōki Niwa
Associate producer :
Ryūtarō Kawakami
Tomoyuki Tsuchiya
Toshiyuki Tsuchiya
Yōsuke Futami
Background Art :
Akiyo Kudō (Mukuo Studio; ep 21)
Aya Sakurai (Bamboo; 21 episodes eps 3-6, 8-16, 18-25 )
Chika Hirabuki (Bamboo; 23 episodes eps 1, 3-16, 18-25 )
Eri Mizukami (Bamboo; eps 13-14, 16)
Harumi Okamoto (Bamboo; eps 4, 8, 13-14)
Hiroha Yamauchi (Bamboo; eps 1, 3-25)
Hitomi Haga (Inspired; eps 2, 9)
Izumi Hirabayashi (Bamboo; 22 episodes eps 1, 3-8, 10-16, 18-25 )
Katsunori Ishida (Mukuo Studio; eps 17, 20-21)
Kayo Kojio (Bamboo; 13 episodes eps 1, 13-16, 18-25 )
Kei Nakamura (中村圭; Mukuo Studio; eps 17, 20-21)
Kentaro Onuki (Bamboo; eps 1-16, 18-25)
Kōsuke Hayashi (Inspired; eps 2, 9)
Naoya Matsunaga (Bamboo; eps 3-6)
Natsuko Komatsu (Mukuo Studio; eps 17, 21)
Natsumi Niima (Inspired; eps 2, 9)
Shinsuke Kinoshita (Inspired; eps 2-3, 9)
Shintaro Inoue (Mukuo Studio; ep 17)
Shōko Ochiai (Bamboo; 12 episodes eps 1, 10-18, 24-25 )
Su Rok Jeong (Bamboo; 4 episodes eps 3, 11-12, 16 )
Takahito Nakane (Mukuo Studio; ep 17)
Takamasa Masuki (Bamboo; ep 25)
Takayo Nishino (Bamboo; eps 16, 21)
Takayuki Nakata (Bamboo; eps 1-16, 18-25)
Tomomi Nakajima (Bamboo; 22 episodes eps 1, 3-13, 15-16, 18-25 )
Tsukasa Kakizakai (Bamboo; 13 episodes eps 1-3, 8, 13-16, 18, 21, 23-25 )
Yuki Funao (Inspired; eps 2-3, 9)
Yūko Shiromizu (Bamboo; 7 episodes eps 3-4, 13-16, 18 )
CG :
Akira Fukuda ( 10 episodes eps 1, 3-4, 8, 17-18, 21-23, 25 )
Hiroyuki Moriyama (eps 7, 13-14)
Kaori Sato ( 11 episodes eps 3-6, 8, 19, 21-25 )
Kazuya Kadoma ( 6 episodes eps 1-3, 22-23, 25 )
Nao Kudō ( 5 episodes eps 19, 21-23, 25 )
Ryuta Undo ( 22 episodes eps 1-3, 5-14, 16-20, 22-25 )
Tōru Fukue (ep 2)
Yūki Ikeba (ep 1)
Chief Producer :
Atsuhiro Iwakami
Nobuhiro Osawa
Color Check :
Asuka Yokota ( 7 episodes eps 3, 9, 13, 17, 20, 23, 25 )
Azusa Sasaki (eps 6, 10)
Chiharu Yoshihara (吉原千春; D-Colors; ep 18)
Erika Tanaka (ep 8)
Hideo Kamiya (ep 14)
Kazuko Nakashima (OP1-2; ED1-2; ep 1)
Keiko Enomoto (ep 4)
Mayu Morita ( 7 episodes eps 2, 7, 12, 15, 19, 22, 24 )
Sakiko Teguramori (eps 5, 16)
Yuusuke Ishihara (eps 11, 21)
Color Coordination :
Asuka Yokota ( 7 episodes eps 3, 9, 13, 17, 20, 23, 25 )
Azusa Sasaki (eps 6, 10)
Chiharu Yoshihara (吉原千春; D-Colors; ep 18)
Erika Tanaka (ep 8)
Hideo Kamiya (ep 14)
Kazuko Nakashima (OP 1-2, ED 1-2; ep 1)
Keiko Enomoto (ep 4)
Mayu Morita ( 7 episodes eps 2, 7, 12, 15, 19, 22, 24 )
Sakiko Teguramori (eps 5, 16)
Yuusuke Ishihara (eps 11, 21)
Color design : Kazuko Nakashima
Concept Art : Sotaro Hori
Editing : Shigeru Nishiyama
Editing Assistant : Yūji Kondō (Real-T)
Effects : Yasuyuki Konno
Finish Animation :
Asuka Yokota ( 6 episodes eps 1-3, 6, 15, 19 )
Ayaka Hirahara (平原彩華; 6 episodes eps 3, 6-7, 9-10, 13 )
Haruka Aoyama (ep 5)
Hideo Kamiya (eps 7, 14)
Hiromi Mitome (Wish; ep 8)
Hitomi Yamase (Wish; ep 8)
Kanako Tajiri (Wish; ep 8)
Kaori Takai (ep 3)
Kasumi Hoshi (ep 5)
Maika Sakurai (eps 5, 16)
Manami Murata (Wish; ep 8)
Mayu Morita ( 6 episodes eps 1, 3, 6, 20, 23, 25 )
Miho Saito (齋藤美帆; ep 5)
Miyuki Yoshioka (ep 21)
Shūrin Kojima (eps 5, 16)
Takeshi Kurihara (eps 5, 16)
Tomomi Muta (Wish; ep 8)
Tsugumi Arima (eps 5, 16)
Yoko Chiba (Wish; ep 8)
Yukari Kunou (Wish; ep 8)
Yukiko Tadano (ep 4)
Yuu Takahashi (高橋祐; Wish; ep 8)
Yuusuke Ishihara (eps 11, 21)
Finish Check :
Asuka Yokota ( 4 episodes eps 3, 9, 13, 17 )
Azusa Sasaki (eps 6, 10)
Erika Tanaka (ep 8)
Hideo Kamiya (ep 14)
Kazuko Nakashima (OP 1-2, ED 1-2; ep 1)
Keiko Enomoto (ep 4)
Mayu Morita ( 4 episodes eps 2, 7, 12, 15 )
Sakiko Teguramori (eps 5, 16)
Yuusuke Ishihara (ep 11)
Finish Management : Yuu Takahashi (ep 8)
Font Design : Satoshi Watsuji
In-Between Animation :
Airi Sugano (ep 4)
Akihiro Nagae ( 9 episodes eps 6, 9-10, 13, 15, 19-20, 23, 25 )
Akiko Sugizono ( 8 episodes eps 1-3, 7, 12, 17, 22, 24 )
Ayana Nishino (eps 5, 16)
Chizuru Muramatsu ( 9 episodes eps 1-3, 7, 12, 17, 20, 22, 24 )
Daisei Kudō (ep 18)
Emi Mochizuki (Wish; ep 8)
Haruka Itou (Liden Films; ep 21)
Hiroyuki Kondou (ep 18)
Jikō Abe (Liden Films; eps 11, 21)
Jun Ayase (ep 18)
Kaori Hashimoto (ep 5)
Kaori Ishii (ep 5)
Kei Masaki ( 9 episodes eps 1-3, 6-7, 9-10, 13, 15 )
Ken Endō (Liden Films; ep 21)
Kenichi Matsuura (ep 18)
Kento Kobayashi (eps 5, 16)
Kōji Togashi (ep 4)
Kyohei Konishi (eps 5, 16)
Makiko Miyaoka (eps 5, 16)
Mamiko Sekiya (関谷真実子; Liden Films; ep 21)
Mao Yumoto (Wish; ep 8)
Masashi Nishida (Wish; ep 8)
Masayo Tamaki (Liden Films; eps 11, 21)
Mayu Inoue (ep 4)
Mayuko Yamamoto (Wish; ep 8)
Megumi Masaoka ( 4 episodes eps 2, 9, 13, 23 )
Minami Murayama ( 7 episodes eps 7, 12, 17, 19-20, 22, 24 )
Minami Nakamura (ep 17)
Misato Nonaka (ep 18)
Nana Hashiguchi (Liden Films; ep 21)
Natsuko Sadamoto (Wish; ep 8)
Nozomu Ichijo (Wish; ep 8)
Rina Iwamoto ( 8 episodes eps 2, 6-7, 12, 17, 20, 22, 24 )
Risa Takai (ep 11)
Sanae Takahashi (eps 5, 16)
Saori Tomita (eps 1, 25)
Saori Yonezawa ( 8 episodes eps 6-7, 12, 17, 19-20, 22, 24 )
Satomi Tabuchi ( 8 episodes eps 1-3, 7, 12, 17, 20, 22 )
Takehiro Kishimoto (Wish; ep 8)
Toshiya Kawano (Liden Films; ep 21)
Yūji Nakano ( 8 episodes eps 6, 9-10, 13, 19-20, 23, 25 )
Yuka Chōmei (ep 11)
Yūka Kōshi ( 10 episodes eps 6, 9-10, 13-15, 19-20, 23, 25 )
Yukiko Busa (Wish; ep 8)
Yuko Fuji ( 14 episodes eps 1-3, 6-7, 9-10, 13-15, 19-20, 23, 25 )
Yuri Arima ( 9 episodes eps 1-2, 6, 10, 15, 20, 22-23, 25 )
Yurino Nakamura (ep 4)
Yūzō Ogawa (ep 18)
In-Between Check :
Hiroyuki Saitou (ep 14)
Kaori Hashimoto (eps 5, 16)
Mamiko Sekiya (ep 11)
Masashi Nishida (ep 8)
Megumi Masaoka (OP 1; 正岡めぐみ; ED2; 6 episodes eps 1, 6, 10, 15, 20, 25 )
Minami Seki (ep 4)
Saori Tomita (OP 2, ED 1; 6 episodes eps 2, 7, 12, 17, 22, 24 )
Toshiya Kawano (ep 11)
Yuka Chōmei (ep 21)
Yuka Sugizaki (ep 18)
Yukiko Busa (ep 8)
Yuri Arima ( 5 episodes eps 3, 9, 13, 19, 23 )
In-Between Check Assistant : Megumi Masaoka (ep 3)
In-Between Management : Yuu Takahashi (ep 8)
Insert Song Composition : Johnny Marks (ep 3)
Insert Song Performance : Saori Hayami (ep 3)
Key Animation :
Aika Kawasaki (eps 6, 8, 25)
Akane Imada (ep 1)
Akiko Kawazoe (ep 10)
Akiko Kumada (ep 12)
Akio Uchino (ep 4)
Akira Amemiya (ep 8)
Akira Hamaguchi (ep 10)
Asuka Hayashi (ep 8)
Atsuko Saitō (ep 16)
Atsushi Kasano (ep 14)
Atsushi Katou (ep 18)
Atsushi Saito (OP 2; 6 episodes eps 1, 3, 7, 9, 23, 25 )
Aya Nagumo (ep 8)
Aya Yamaguchi (ep 16)
Ayu Tanaka (ep 5)
Ayumi Nishibata (ep 20)
Ayumi Ōkubo (eps 10, 15)
Ayumi Yamada (ED2)
Azuma Sugawara (eps 5, 16)
Bomin Kim (ep 17)
Byung-Kil Yang (eps 19, 24)
Chang Pyo Hong (ep 5)
Chiaki Furuzumi (eps 2, 12)
Chinami Kudou (ep 24)
Daiki Matsuura (ep 9)
Daisuke Agata (ep 18)
Daisuke Takemoto (eps 11, 17, 22)
Eddie Mehong (ep 11)
Emiko Momose (ep 14)
Eri Fujii (ep 12)
Eri Ishikawa (eps 11, 21)
Etsushi Mori (ep 24)
Fumiyuki Uehara (ep 2)
Futoshi Higashide (ep 8)
Gakushi Maeda (ep 4)
Harumi Takagi (OP 1)
Hikaru Suzuki (ep 5)
Hirofumi Okita (ep 24)
Hirofumi Yamashita (ep 24)
Hiromi Ariga (eps 2, 6, 12)
Hiromi Sakamoto (ep 22)
Hiroshi Kosuga (ep 4)
Hiroshi Tatezaki (ep 4)
Hiroshi Tomioka (ep 2)
Hiroto Yokote (eps 16, 18)
Hirotoshi Arai ( 4 episodes eps 10-11, 22, 25 )
Hiroya Kamakura (ep 24)
Hiroyuki Ohkaji (ep 15)
Hiroyuki Shimizu (ep 15)
Hisafumi Nakahara (ep 14)
Hisako Shimozuma (ep 21)
Hisashi Samejima (ep 22)
Hisatoshi Motoki (ep 4)
Hitoshi Miyajima (ep 5)
Hyeong-In Park (ep 19)
Hyun Woo Ju (ep 5)
Ietaka Son (ep 8)
Ikuo Yoshida (ep 21)
Isamu Suzuki (ep 9)
Isao Hayashi (ep 2)
Jimmy Stone (ep 14)
Jun Arai (ep 2)
Jun Fujiwara (ep 11)
Jung-Duk Seo (ep 5)
Junichi Takadate (eps 19, 23)
Junko Yoshigai (ep 16)
Kaito Senkōji (ep 6)
Kana Harufuji (ep 8)
Kana Miyai (ep 1)
Kanako Ōyabu (ep 17)
Kanako Ueda (eps 2, 12)
Kaori Oka (eps 16, 24)
Kaori Saito (ep 15)
Kaoru Sekiya (ep 15)
Katsuhiro Shimizu (ep 4)
Katsunori Kikuchi (ep 21)
Kazuhiro Miwa (三輪和弘; ep 23)
Kazuhiro Ono (ep 4)
Kazuki Kitagawa (ep 21)
Kazuya Nakanishi (ep 21)
Kazuyuki Ikai (ep 22)
Keiichi Ishida (石田慶一; eps 13, 20)
Keiichi Sugiura (ep 18)
Keiko Imasato (eps 4, 11, 21)
Keiko Motoya (ep 22)
Keisuke Kobayashi (OP 1; eps 1, 3)
Keisuke Watanabe (eps 6, 11)
Keita Matsumoto (ep 8)
Keizou Ichikawa (ep 14)
Kenji Uchinou (ep 24)
Kenta Mimuro (ep 2)
Kentarō Kikuchi (ep 17)
Kento Toya (OP 1-2; ED2; 5 episodes eps 1, 3, 6, 9, 23 )
Kimiharu Obata (ep 15)
Koichi Kikuta (ep 9)
Koichi Morishima (ep 16)
Konomi Noguchi (野口 木の実; ep 22)
Kouta Michishita (ep 3)
Kozue Horanai ( 4 episodes eps 4, 12, 19, 24 )
Kumiko Kawashima (ep 21)
Kunihiko Kimura (ep 21)
Kyoko Kotani (eps 6, 15, 25)
Kyoko Sugiyama (ep 15)
Maki Murakami (ep 8)
Makoto Iino (eps 11, 15, 21)
Mamiko Nakanishi (ep 24)
Manabu Fukazawa (ep 17)
Manabu Shioda (eps 11, 14)
Mariko Aoki (ep 20)
Masafumi Yamamoto (eps 4, 14)
Masahiko Matsuo (ep 20)
Masahiko Ozawa (ep 9)
Masahiro Furihata (ep 19)
Masashi Ōmura ( 4 episodes eps 6, 13, 20, 22 )
Masaya Sekizaki (ep 23)
Masayoshi Tanaka (ep 24)
Masayuki Fujita (ep 21)
Masayuki Furuhata (ep 18)
Mayuko Kato (ep 15)
Mayumi Hidaka (ep 18)
Mayumi Nakamura (ep 10)
Megumi Kouno (ep 8)
Michihiro Kosaka (ep 11)
Michinori Shiga (ep 21)
Michiyuki Nōjō (能條理行; ep 23)
Mie Inoue (井上美枝子; ep 19)
Mieko Kamiyama (eps 2, 12)
Miho Sekimoto (eps 19, 23)
Mika Saitou (eps 9, 20)
Mika Tomiya (ep 8)
Mina Ōsawa (ep 3)
Mineko Yagihara (ep 24)
Minori Homura (eps 22-23, 25)
Mio Inoguchi ( 5 episodes eps 2-3, 12, 19, 25 )
Mitsue Mori (ep 9)
Mitsuo Tano (ep 4)
Mitsuru Ishihara (ep 25)
Mitsutaka Echigo (ep 11)
Miyuki Kuroki (eps 1, 13, 20)
Miyuki Nakayama (eps 11, 21)
Momoko Nagakawa (ep 8)
Motohiro Taniguchi (ep 9)
Motonobu Hori (ep 13)
Naho Kozono (ep 20)
Naohiro Ōsugi (ED2)
Naoki Hiramura (ep 8)
Naoko Hayashi (ep 18)
Naoshi Ozawa (ep 15)
Naoto Abe (ep 3)
Naoto Nakamura (OP 1-2)
Naruhito Sekikawa (eps 7, 15, 23)
Natsuki Yokoyama (ep 8)
Natsuko Kondou (OP 1, all for ED 1; eps 6, 25)
Natsuko Takeuchi (ep 12)
Natsumi Ishizaki ( 4 episodes eps 2, 19, 24-25 )
Nobuhiro Arai (ep 7)
Nobutaka Masuda (増田信孝; eps 11, 21)
Nobuyuki Yoshihama (ep 2)
Noriko Tejima (ep 3)
Nozomi Goto (OP2; ep 23)
Nozomi Sakamoto (ep 1)
Nozomu Abe (OP 2)
Pil Kang Kim (ep 19)
Rie Omori (ep 24)
Ruriko Watanabe (eps 10, 15, 23)
Ryo Komori (ep 18)
Ryotarou Akao (ep 18)
Ryou Kodama (eps 4, 15)
Ryouichi Nakano (ep 8)
Ryū Nakayama (ep 2)
Ryuuta Yanagi (OP 1; 5 episodes eps 1, 9, 19, 23, 25 )
San Kim (ep 5)
Saori Sakiguchi (eps 5, 16)
Satoshi Harayama (ep 24)
Satoshi Kitahara (ep 4)
Satoshi Noma (eps 17, 20, 23)
Sayaka Tokunaga (ep 9)
Sayumi Yokoyama (ep 5)
Seiko Asai (eps 21, 25)
Shigeru Chiba (OP 1-2; 8 episodes eps 7, 9-10, 17, 20, 22-23, 25 )
Shigeyuki Sato (eps 3, 20)
Shiho Tamai (ep 5)
Shingo Nakamura (中村慎吾; eps 9, 20)
Shinichiro Minami (ep 14)
Shinji Nagata (OP 2; eps 13, 20, 23)
Shinobu Nishiyama (ep 17)
Shinobu Ohkochi (ep 8)
Shinya Itō (ep 18)
Shinya Yamada (eps 5, 16)
Shōta Iwasaki (OP 2; ep 8)
Shōta Sannomiya (eps 3, 8)
Shōzō Yamada (eps 10, 20)
Shunsuke Imanaka (ep 11)
Shunsuke Masuda (eps 9, 17)
Shunsuke Nakashige (ep 23)
Shuuji Sakamoto (ep 20)
Sinomin (ep 13)
Sonomi Sugimura (ep 11)
Sōta Shigefuji ( 5 episodes eps 9, 17, 20, 22, 25 )
Takafumi Hino (ep 10)
Takahiko Yoshida (OP 2)
Takahiro Arai (eps 2, 12, 19)
Takahiro Chiba (ep 14)
Takahiro Kuroishi (ep 3)
Takahiro Shikama (OP 1; 5 episodes eps 2, 13, 20, 22, 25 )
Takashi Habe (OP 1; eps 1, 9, 25)
Takashi Igari (ep 24)
Takashi Shiokawa (ep 8)
Takeshi Miyamoto (宮本武; ep 23)
Takeshi Ninomiya ( 8 episodes eps 1-3, 10, 12, 15, 17, 22 )
Takuya Kawai (ep 3)
Takuya Saito (ep 1)
Tatsuro Nagai (ep 14)
Tatsuya Miki (eps 22-23)
Tatsuyuki Maeda (eps 17, 20, 25)
Tetsurou Yamada (山田哲朗; ep 18)
Tetsuya Ishii (eps 1, 6, 23)
Tetsuya Kawakami (OP 1-2; eps 1, 23, 25)
Tetsuya Masuda (増田哲也; ep 24)
Tetsuya Sato (eps 10, 14)
Tetsuya Takeuchi (OP 2)
Tetsuya Wakano (eps 2, 9)
Tomoaki Sakiyama (ep 24)
Tomoaki Takase (ED2)
Tomoko Hamanaka (eps 5, 16)
Tomoko Sudo (ep 12)
Tomoko Sugimoto (ep 4)
Tomomi Kawazuma ( 4 episodes eps 1, 13, 17, 23 )
Tomomi Yabuki (ep 8)
Tomoya Nishiguchi (OP 1-2; 7 episodes eps 1, 3, 6-7, 9, 19-20 )
Tomoyuki Munehiro (ep 21)
Toshifumi Akai (ep 2)
Toshiko Inada (ep 12)
Toshiyuki Kono (ep 11)
Tsuyoshi Matsuda (ep 14)
Yasunori Ota (ep 4)
Yasuo Shimada (ep 19)
Yasushi Shingou (ep 24)
Yasuyuki Kai (ep 15)
Yōko Fukushima (eps 17, 23)
Yōko Kubara ( 8 episodes eps 9-10, 12, 17, 20, 22-23, 25 )
Yōko Tanabe (ep 16)
Yooichi Shimizu (eps 2, 12, 19)
Yoshifumi Nakamura (ep 24)
Yoshiko Nakajima (ep 18)
Yoshimi Tachiki (OP2)
Yoshiyuki Fujiwara (eps 2, 6)
Youichi Ohnishi (ep 15)
Yousuke Okuda (OP 1; eps 7, 10)
Yū Araki (eps 10, 20)
Yu Kurihara (eps 12, 17, 23)
Yui Ushio (eps 20, 25)
Yūji Kashii (ep 19)
Yūji Miyashita (eps 8-9, 25)
Yuka Koiso (ep 11)
Yuka Sugizaki (ep 18)
Yukari Takeuchi (eps 19, 24)
Yukari Watanabe (ep 24)
Yuki Kinoshita (ep 15)
Yuki Nakajima (ep 20)
Yukihiro Kobayashi (小林之浩; ep 18)
Yukiko Aikei (ep 25)
Yuko Yamamoto (eps 2, 17)
Yumi Shimojō (ep 5)
Yumiko Nakamura (OP 1; 5 episodes eps 2, 6, 9, 13, 17 )
Yūtarō Maruyama (ep 2)
Yuu Yamashita (OP 2)
Yuu Yonezawa (OP 1; 6 episodes eps 1, 7, 10, 14, 19, 22 )
Yuujirou Moriyama (森山 悠二郎; 5 episodes eps 1, 6, 13, 17, 22 )
Yuuki Nakano (ep 5)
Yuuko Fujii (ep 18)
Yuya Kumatani (熊谷裕也; eps 11, 21)
License Manager :
Misato Aoki (GENCO; eps 1-6)
Muneyuki Kanbe (GENCO)
Main Animator : Atsushi Saito
Monster Design : Ryuuta Yanagi
Music producer : Yasunori Mori (Space Craft Produce)
Original Illustration : abec
Photography :
Keisuke Taguchi (Asterism; eps 1-25)
Ryōsuke Shibuya (Asterism; ep 1)
Shō Matsumoto (Asterism; eps 2-25)
Shōhei Ogawa (Asterism; eps 19-25)
Takahiro Kita (喜多隆宏; Asterism; eps 1-25)
Yuri Kawada (Asterism; eps 1-25)
Photography Cooperation : Eiji Tsuchida (ep 8)
Planning :
Hisanori Kunisaki
Kazutomo Suzuki
Kouichirou Natsume
Taro Maki
Production Advancement :
Akinori Ōyama (ep 4)
Atsushi Kaneko (OP 1; 金子敦史; 4 episodes eps 3, 9, 20, 25 )
Kōdai Enokido (ep 15)
Kousuke Suzuki (OP 2, ED 1; 4 episodes eps 1, 6, 13, 23 )
Megumi Tanaka (ED 2; eps 2, 12, 19)
Ryōsuke Yamada (ep 5)
Shōta Fujii (OP 1; 4 episodes eps 7, 17, 22, 24 )
Shōta Nakamura (ep 14)
Takuya Ono (ep 16)
Tomohiro Asao (ep 22)
Tomohito Shinka (eps 11, 21)
Tomoya Mitsuda (OP 2; ep 24)
Toyo Shōji (ep 11)
Yasunari Asanuma (ep 18)
Yoshihiro Miyajima (ep 8)
Yoshinobu Iwamoto (eps 10, 15)
Production Business : Yoshiko Kitamura
Production Business Manager : Keiko Ishikawa
Production Cooperation :
Atsushi Wada
Naokichirō Yamamoto
Shigenobu Satō (Quaras)
Yōko Koyama
Production Desk : Jōji Seita
Production Generalization :
Naoko Koyama
Ryūsuke Watanabe
Production Supervision :
Masuo Ueda
Tomonori Ochikoshi
Prop Design :
Shigeru Chiba
Takahiro Shikama
Yuta Tsuchiya
Publicity :
Emi Takamura
Mikio Kitajima
Tomoko Takehara
Yasuyuki Yaguchi
Publicity Producer : Kenta Suzuki
Recording : Shuuji Imai
Recording Adjustment : Shuuji Imai
Recording Assistant : Yūichi Morita
Sales Promotion : Wataru Onoki
Setting Collaboration :
Satoshi Hirayae
Takashi Mutō
Sound Effects : Yasuyuki Konno
Sound Effects Assistant : Masao Nakajima
Sound Production Manager : Eisuke Imanishi
Sponsor Background Illustration :
abec (ep 25)
Ayato Sasakura (ep 18)
bb Kuroda (ep 13)
Buriki (ep 6)
CHAN×CO (ep 11)
Eri Takenashi (ep 23)
HIMA (ep 12)
Hiro Kanzaki (ep 21)
Hiroyuki Aigamo (ep 10)
Kana Ishida (ep 9)
KEI (ep 16)
Kouhaku Kuroboshi (ep 8)
Masayoshi Tanaka (ep 24)
Minamijūjisei (ep 19)
Noizi Ito (ep 5)
Shingo Adachi (ep 1)
Shiromizakana (ep 14)
Tarō Amagai (ep 17)
Tatsuya Kurusu (ep 7)
Tetsuya Kawakami (ep 3)
Tsubasa Hazuki (ep 4)
Yasu (ep 15)
Yousuke Kabashima (ep 22)
Yukiko Aikei (ep 20)
Yuugen (ep 2)
Sub-Character Design : Tetsuya Kawakami
System Management : Masayoshi Yoshioka
Theme Song Arrangement :
Furukawa Takahiro (ED)
Kayo Shimokawa (OP2)
Ryosuke Shigenaga (OP2)
Saku (ED3)
Toku (OP)
Theme Song Collaboration :
Keiichi Sotomura
Shinji Yamauchi
Theme Song Composition :
Kengo Minamida (ED)
Ryosuke Shigenaga (OP2)
Saku (ED3)
Shou Watanabe (OP)
Theme Song Lyrics :
Eir Aoi (OP2)
Ryosuke Shigenaga (OP2)
Saku (ED3)
Shin Furuya (ED)
Shou Watanabe (OP)
Theme Song Performance :
Eir Aoi (OP #2)
Haruka Tomatsu (ED)
Luna Haruna (ED3)
Risa Oribe (OP/ED1)
UI Design :
Satoshi Hisano
Satoshi Watsuji
Tatsurō Udō
Yuri Suzuki
Video Editing :
Hideki Takemura
Motohiko Abe
Web Production :
Kōji Uetsuji
Yūko Ogishima
制作統括 :
Masuo Ueda
Tomonori Ochikoshi
Haruka Tomatsu as Asuna Kanae Itō as Yui Kouichi Yamadera as Akihiko Kayaba Yoshitsugu Matsuoka as Kirito
Ayahi Takagaki as Lisbeth/Rika Shinozaki ( 5 episodes eps 1, 7, 9, 14, 25 ) Ayana Taketatsu as Leafa/Suguha Kirigaya (eps 1, 15-25) Hiroaki Hirata as Klein Hiroki Yasumoto as Agil/Andrew Gilbert Mills ( 8 episodes eps 2, 5, 8-9, 13-14, 16, 25 ) Rina Hidaka as Silica Saori Hayami as Sachi Takehito Koyasu as Nobuyuki Sugō/Oberon ( 7 episodes eps 15-18, 21, 24-25 ) Toru Ohkawa as Heathcliff (eps 9-11, 13-14)
Arisa Nishiguchi as Moderator (ep 1) Atsushi Tamaru as Player (ep 2) Aya Endo as Midori Kirigaya (Kirito's mother) Ayumu Murase as Recon/Shin'ichi Nagata (eps 16-19, 23) Chiwa Saito as Alicia (eps 20, 23) Daichi Endō as Stone Statue (ep 22) Daisuke Matsumoto as Army Soldier (ep 11) Daisuke Motohashi as Salamander (ep 19) Eiichirō Tokumoto as Army Soldier (ep 11) Hiroki Gotou as Player (eps 1, 4) Hironobu Hatakeyama as Salamander (ep 19) Hironori Kondou as
Army Soldier (eps 9, 11)
Knights of the Blood member (ep 14)
Player (ep 2) Hiroomi Tamaru as
Army Soldier (ep 9)
Fūrin Kazan member (ep 3)
Player (eps 1, 14)
Restaurant Customer (ep 5)
Swordsman (ep 13) Hiroyuki Honda as Player (eps 2, 22) Junya Enoki as Reinforcements (ep 23) Katsufumi Yachi as Reinforcements (ep 23) Kazuhiro Yamaji as Shōzō Yūki (ep 15) Kazunari Tanaka as Jeatex (ep 19) Kazuya Yamaguchi as Reinforcements (ep 23) Ken Narita as Grimlock (ep 6) Kenji Akabane as Tetsuo (ep 3) Kenta Miyake as Eugene (ep 20) Koji Yusa as Kuradeel (eps 8, 10) Kōsuke Okamoto as
Player (ep 2)
Sylph Soldier (ep 23) Kouji Takahashi as
Army Soldier (eps 9, 11)
Cat Sìth (ep 20)
Fūrin Kazan member (ep 3)
Onlooker (ep 8)
Player (ep 14)
Restaurant Customer (ep 5)
Salamander (ep 16)
Swordsman (ep 13) Kouta Oshita as
Onlooker (ep 8)
Player (ep 2)
Thief (ep 4) Kunihiro Maeda as Salamander (ep 19) Kyouko Fujii as Sasha (eps 11-12, 25) Makoto Takahashi as Reinforcements (ep 23) Masashi Ebara as Godfrey (ep 10) Masatoshi Kii as
Army Soldier (ep 9)
Fūrin Kazan member (ep 3) Masaya Takatsuka as Stone Statue (ep 22) Masayuki Katou as Schmidt (eps 5-6) Mayumi Kaneko as System Voice (ep 14) Megumi Toyoguchi as Rosaria (ep 4) Mitsuaki Madono as Kagemune (eps 16-17, 20) Mitsutoshi Shundō as
Swordsman (ep 13)
Thief (ep 4) Naoto Kobayashi as
Knights of the Blood member (ep 14)
Restaurant Customer (ep 5)
Salamander (eps 16, 19)
Swordsman (ep 13) Narumi Beppu as Operator (ep 16) Nobuaki Kanemitsu as Slug (ep 21) Nobuyuki Hiyama as Diabel (ep 2) Nozomi Yamamoto as
Announcer (ep 21)
Yolko (eps 5-6, 25) Rina Hidaka as Keiko Ayano (ep 25) Ruriko Aoki as Player (ep 22) Ryoko Shiraishi as Yuriel (eps 12, 25) Ryōta Iwasaki as Reinforcements (ep 23) Ryota Ohsaka as Laughing Coffin member (ep 6) Satomi Akesaka as Moderator (ep 1) Sayuri Yahagi as Sakuya (eps 20, 23) Shinya Takahashi as
Player (eps 13, 18)
Salamander (eps 16-17, 19)
Thief (ep 4) Shiori Izawa as
Argo (ep 3)
Pina (ep 4)
Player (eps 1, 8) Shiori Mikami as Mina (eps 11-12) Shiro Saito as Nishida (ep 13) Shizuka Tsuji as Player (ep 5) Shō Karino as
Player (ep 2)
Thief (ep 4) Sota Arai as Knights of the Blood member (ep 14) Tadanori Date as Salamander (ep 19) Takahiro Mizushima as Thinker (eps 12, 25) Takahiro Shimada as Player (eps 1, 4) Takatsugu Awazu as
Reinforcements (ep 23)
Thief (ep 4) Takuya Eguchi as Ducker (ep 3) Takuya Kirimoto as Sigurd (eps 18, 20) Tatsuya Takagi as Onlooker (ep 8) Tetsu Inada as Corbatz (ep 9) Tokuyoshi Kawashima as Kains (eps 5-6, 25) Tomo Muranaka as Gin (eps 11-12) Tomokazu Seki as Kibaō (ep 2) Toshiyuki Toyonaga as Keita (ep 3) Tsubasa Yonaga as Sasamaru (ep 3) Tsuyoshi Koyama as Laughing Coffin member (ep 6) Yukitoshi Kikuchi as Player (ep 1) Yûsuke Numata as Slug (ep 21) Yuuko Mori as Cain (eps 11-12) Japanese companies 2nd Key Animation :
AI (ep 24)
Animation Planet (eps 19, 23)
Anime R (ep 14)
Anime Workshop Basara (eps 22-23)
Asahi Production (ep 7)
Asterism (eps 7, 23)
Beat Frog (eps 2-3)
Big Owl (eps 12, 19)
Bridge (ep 11)
C-Station (ep 18)
CL Corporation ( 4 episodes eps 15, 19-20, 24 )
CLC (ep 12)
D-Motion (ep 24)
David Production (ep 3)
Doga Kobo (eps 17, 19)
Dream Force (ep 1)
FAI International (eps 11-12)
Ginga-ya (銀河屋; ep 23)
HEBARAKI (ep 4)
I&S (ep 11)
ingresA (ep 2)
Jumondo (ep 11)
LIDEN FILMS (eps 19, 24)
(ep 9)
Mouse (eps 11-12)
(ep 23)
Nakamura Production (eps 11, 16-17)
Oh! Production (ep 11)
. Works (ep 20)
Production Reed (ep 11)
RIC (ep 1)
Rising Force ( 4 episodes eps 7, 17, 19, 24 )
Rocket Vision (ep 11)
Sakura Create (ep 24)
Seigasha (eps 18, 21)
SILVER LINK. (eps 17, 24)
Studio . (ep 22)
Studio Cockpit (eps 2, 12)
Studio Elle (ep 23)
Studio Gash (ep 17)
Studio Graffiti (ep 10)
Studio Hibari ( 9 episodes eps 1-2, 6-7, 9, 19, 23-25 )
Studio Izena ( 6 episodes eps 15, 19-20, 23-25 )
Studio Liberty (eps 7, 9, 19-20)
Studio Live ( 6 episodes eps 1-3, 7, 9, 20 )
Studio Wanpack (eps 1, 6, 12)
Sunrise (eps 24-25)
Sunshine Corporation (eps 19, 21)
SynergySP (ep 18)
Tatsunoko Production (タツノコプロ; ep 23)
TNK (ep 18)
Triple A (eps 5, 16)
TYO Animations (ep 24)
Xebec (ep 7)
XEBECzwei (ep 6)
Animation Production : A-1 Pictures
Art Setting : Kusanagi
Background Art :
Bamboo
Inspired (eps 2-3, 9)
Mukuo Studio (eps 17, 20-21)
Broadcaster :
AT-X
Nippon BS Broadcasting Corporation
Chiba Television
GTV
Gunma TV
Hokkaido Broadcasting Co., Ltd.
Kids Station
Mainichi Broadcasting System
RKB Mainichi Broadcasting
Tochigi TV
Tokyo MX
Aichi Television Broadcasting
Television Kanagawa
Television Saitama Co., Ltd.
Color Check : D-COLORS (ep 18)
Color Coordination : D-COLORS (ep 18)
Editing Assistance : REAL-T
Finish Animation :
A-1 Pictures (eps 2, 12)
AI (eps 3, 9, 23-24)
Artemis ( 4 episodes eps 1, 6, 13, 24 )
Beat Frog (ep 1)
BEEP (eps 15, 21)
Big Owl (ep 12)
Bird ( 12 episodes eps 1-3, 7, 9, 13, 17, 19-20, 22-24 )
CL Corporation ( 6 episodes eps 15, 19, 22-25 )
CLC (ep 12)
Core (ep 18)
D-COLORS ( 17 episodes eps 1-3, 6-7, 9-10, 12-14, 18-20, 22-25 )
DEFA (ep 10)
E-cho
Echo Animation (ep 4)
Enterbrain (ep 18)
FAI International ( 6 episodes eps 2-3, 6-7, 9, 12 )
Fan Out
Fanout ( 8 episodes eps 6, 10, 12, 17-19, 22-23 )
Hayashi (ep 18)
Jinbun (ep 4)
Jumondo (ep 4)
LIDEN FILMS (ep 3)
Light Foot (ep 15)
Media Crew Japan (ep 7)
PEACE (ep 23)

RIC ( 8 episodes eps 2, 11-12, 14, 17, 21-23 )
Rising Force (ep 7)
xenron (eps 2, 12, 18)
SILVER LINK. ( 5 episodes eps 3, 6, 17, 20, 22 )
Spice Co. (ep 13)
Studio Elle ( 8 episodes eps 1-2, 11-13, 18-19, 21 )
Studio Road (eps 1-2, 7, 17)
Studio Targe (eps 3, 7, 9, 24)
Taj Studios Inc.
Triple A ( 20 episodes eps 1-2, 5-7, 9-13, 15, 17-25 )
VISTA (eps 24-25)
Wish (ep 8)
Xebec (eps 2, 7)
In-Between Animation :
AI (eps 3, 9, 23-24)
Albion (ep 17)
Angle (ep 2)
Anime R (eps 11, 14)
Anime Spot (ep 3)
Artland (ep 2)
asread ( 5 episodes eps 3, 9-10, 14, 17 )
BEEP (ep 15)
Big Owl (ep 12)
CL Corporation ( 7 episodes eps 14-15, 19, 22-25 )
CLC (ep 12)
CONNECT (eps 17, 22)
Core (ep 18)
David Production (ep 17)
diomedea (eps 17, 22, 24)
Echo Animation (ep 4)
Ekura Animal (ep 2)
Enterbrain (ep 18)
FAI International ( 11 episodes eps 1-3, 6-7, 9, 12-14, 17, 20 )
Fanout ( 8 episodes eps 6, 10, 12, 17-19, 22-23 )
Hayashi (ep 18)
ingresA ( 10 episodes eps 2, 7, 11, 13-14, 19, 22-25 )
Jinbun (ep 4)
Jumondo (eps 2, 4)
LIDEN FILMS (ep 21)
(eps 1-3)
Mushi Production (ep 1)
Oh! Production (ep 2)
Oriental Light and Magic (ep 12)
. Works (ep 9)
PEACE (ep 23)
Production Reed (eps 21-22, 24)
project (ep 11)
RIC ( 8 episodes eps 2, 11-12, 14, 17, 21-23 )
Rising Force (eps 7, 17)
xenron ( 4 episodes eps 2, 12, 14, 18 )
SILVER LINK. (ep 22)
SSC (ep 14)
Studio . (ep 22)
Studio Cockpit (ep 11)
Studio Comet (ep 6)
Studio Cosmo (ep 22)
Studio DEEN (ep 17)
Studio Gash (eps 14, 22)
Studio Gimlet (ep 11)
Studio Hibari (ep 1)
Studio Live (eps 1-3)
Studio Mark (eps 1-2)
Studio Mu (eps 11, 21)
Studio Takuranke (ep 22)
Studio Wanpack (ep 11)
Sunrise (eps 22, 24)
Sunshine Corporation (ep 10)
Tatsunoko Production (ep 22)
The Answer Studio Co., Ltd. (ep 21)
Triple A ( 18 episodes eps 1-2, 5-7, 9-10, 12-13, 15, 17-20, 22-25 )
TYO Animations (ep 1)
ufotable (ep 7)
VISTA (eps 24-25)
Wish (ep 8)
Xebec (ep 7)
In-Between Cooperation : Anitus Kōbe (ep 8)
Internet Streaming :
Bandai Channel
J:COM
Niconico
PLAYSTATION Network
Key Animation :
AI (ep 18)
HEBARAKI (ep 4)
Noin (ep 18)
Studio Bambino (ep 19)
Studio Wanpack (ep 19)
License Management : GENCO
Music Collaboration :
MusicRay'n
SME Records
Music Production :
Aniplex
Space Craft Produce
Photography : Asterism (eps 1-25)
Production :
Aniplex
ASCII Media Works
GENCO
Bandai Namco Games
SAO Project
Production Cooperation :
asread (ep 18)
Beat Frog (ep 4)
C2C (eps 5, 16)
LIDEN FILMS (eps 11, 21)
Quaras
Trigger (ep 8)
Project Generalisation : GENCO
Recording Studio : Three S Studio
Script : Seven Days War (eps 1-16)
Sound Production : Dax Production
Sound Work Assistance : Tokyo Animator Gakuin
Title Logo Design : metamo
Video Editing : Sony PCL Kōenji Studio
Web Radio :
A&G Radio Station
HiBiKi Radio Station
English cast English staff Executive producer : Hideki 'Henry' Goto
Producer :
Eric P. Sherman
Hiroe Tsukamoto
Kaeko Sakamoto

Assistant producer : Mio Moroe
Casting Director : Mami Okada
International Licensing : Yosuke Kodaka
Marketing/Promotion : Emmanuel Rivera
Production Assistant : Samantha Duncan
Production Coordination : Jermaine Gill
Re-Recording Mixing : Michael Brooks
Recording engineer : Oscar Garcia
Script Adaptation : Alex Von David
Sound Supervision : Patrick Rodman
Subtitle Editor : Laura Wyrick
Voice Direction : Alex Von David
Bryce Papenbrook as Kirito Cherami Leigh as Asuna
Cassandra Morris as Leafa/Suguha Kirigaya Christine Marie Cabanos as Silica Kevin M. Connolly as Heathcliff Kirk Thornton as Klein Marc Diraison as Akihiko Kayaba Patrick Seitz as Agil Sarah Anne Williams as Lisbeth Stephanie Sheh as Yui Todd Haberkorn as Oberon/Nobuyuki Sugo Xanthe Huynh as Sachi
Amanda C. Miller as Yulier (eps 12, 25) Bobby Thong as Sasamaru (ep 3) Caitlin Glass as Midori Kirigaya Cristina Valenzuela as Alicia (eps 20, 23) Derek Stephen Prince as Kibaō (ep 2) Doug Erholtz as Kuradeel (eps 8, 10) Doug Stone as Nishida (ep 13) Erik Scott Kimerer as Ducker (ep 3) Erika Harlacher as Sasha (eps 11-12, 25) Joshua Tomar as
Corvatz
Eugene (ep 20) Kaiji Tang as Schmidt (eps 5-6) Keith Silverstein as
Kagemune (ep 16)
Q-Takusu
Shozo Yuki (ep 15) Kyle Hebert as
Godfrey (ep 10)
Kains (eps 5-6, 25) Laura Post as Rosalia (ep 4) Lauren Landa as Sakuya (eps 20, 23) Lucien Dodge as Keita (ep 3) Marianne Miller as Recon (eps 16-19, 23) Matthew Mercer as Grimlock (ep 6) Natalie Hoover as Yolko (eps 5-6, 25) Sean Chiplock as Diabel (ep 2) Tony Oliver as Sigurd (eps 18, 20) Tyler Shamy as Tetsuo (ep 3) Vic Mignogna as
Salamander Mage (ep 19)
Salamander Soldier (ep 16) Victor Sgroi as Thinker (eps 12, 25)
Ben Pronsky Chris Hackney Danielle McRae Darrel Delfin Edward Bosco Kevin Delaney Nestor Velasquez Tom Bauer English companies ADR Production : Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster :
Adult Swim
Cartoon Network (Adult Swim - Toonami)
Toonami
Distributor :
Madman Entertainment (Australia & New Zealand.)
Manga Entertainment (UK & Ireland)
Internet Streaming :
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Aniplex Channel
Crunchyroll
Daisuki
Madman Screening Room (Australia & New Zealand)
Licensed by : Aniplex of America
French staff French cast Translation : Xavier Fleury

Adaptation :
Marie Moulin
Mélanie Decouzon
Amandine Longeac as Asuna Damien Laquet as Kirit Delphine Saroli as Yui
Angelique Heller as Leafa Dany Benedito as Sachi Julien Dutel as
Agil
Akihiko Kayaba Justine Hostekint as
Lizbeth
Yolko Justine Hostkint as
Lizbeth
Yolko Laurent Pasquier as
Heathcliff
Klein Marc Whilelm as Nobuyuki Sugo Marc Wilhelm as Nobuyuki Sugo Michaël Maino as Klein Pascal Gimenez as
Diavel
Kuradeel Sandra Vandroux as Silica
Dany Benedito as Rosalia Julien Dutel as Eugene Justine Hostekint as Alicia Rue French companies Broadcaster :
Game one (10 november 2014)
J-One
Dubbing : PILON Studio Son
Internet Streaming :
Spanish staff Spanish cast ADR Director : Rafael Ordonez Arrieta (Spain dub)
Alejandra Delint as Asuna/Asuna Yuuki (Mexican dub) Dario Torrent as Kirito/Kazuto Kirigaya (Spain dub) Eva Bau as Asuna/Asuna Yuuki (Spain dub) Luis Leonardo Suárez as Kirito/Kazuto Kirigaya (Mexican dub)
Azucena Miranda as Leafa/Suguha Kirigaya (Mexican dub) Greta Ruiz as Leafa/Suguha Kirigaya (Spain dub) Luis Porcar as Akihiko Kayaba (Spain dub) Nina Romero as Yui (Spain dub) Rafael Ordonez Arrieta as Klein (Spain dub) Wendy Malvárez as Silica/Keiko Ayano (Mexican dub)
Jorge Tejedor as Recon/Shin'ichi Nagata (Spain dub; eps 16-19, 23) Juan Catalá Hernández as Tetsuo (Spain dub; ep 3) Spanish companies Distributor : Selecta Visión (Spain)
Dubbing Studio : AC Estudis (Spain dub)
Internet Streaming :
Amazon Prime Video (Spain)
Filmin (Spain)
Netflix (Spain)
Licensed by :
Arcade Media (Latin America)
Selecta Visión (Spain)
Italian staff Italian cast Dubbing Director :
Fabrizio Mazzotta
Luca Semeraro
Executive producer : Michele Stagni

Coordination :
Alessandra Poggio
Roberta Poggio
Dubbing Engineer :
Dario Scio
Davide De Martin
Mixing : Adalberto Rizzoli
Post Production : Luca Franciosi
Alessio De Filippis as Kirito Annalisa Usai as Yui Claudio Moneta as Agil Eva Padoan as Suguha Francesca Manicone as Asuna Gabriele Marchingiglio as Klein Ivo De Palma as Kuradeel Jolanda Granato as Yoruko Marco Balzarotti as Heathcliff Massimiliano Lotti as Kayaba Serena Clerici as Silica
Loredana Foresta as Lisbeth/Rika Shinozaki Ruggero Andreozzi as Nobuyuki Sugō/Oberon
Elisabetta Spinelli as Yuriel (eps 12, 25) Emanuela Pacotto as Sachi (ep 3) Fabrizio Valezano as Ducker Federico Zanandrea as Grimlock (ep 6) Francesco Mei as Kagemune (eps 16-17, 20) Giorgio Bonino as Jeatex (ep 19) Jacopo Calatroni as Thinker Lorenzo Scattorin as Schmidt (eps 5-6) Luca Semeraro as
Laughing Coffin member (ep 6)
Shōzō Yūki (ep 15) Marco Pagani as Godfrey (ep 10) Massimo Di Benedetto as
Salamander (ep 19)
Tetsu (ep 3) Maurizio Merluzzo as Lumacone (ep 21) Oliviero Corbetta as Eugene (ep 20) Paolo De Santis as Diabel (ep 2) Paolo Sesana as Corbatz (ep 9) Patrizio Prata as Sigurd (eps 18, 20) Tiziana Martello as Alicia (eps 20, 23)
Alessandro Capra Italian companies Broadcaster : Rai 4
Dialogues : Ad Libitum
Dubbing : Studio . Milano
Internet Streaming : PopCorn TV
German staff German cast ADR Director : Nina Krönauer
Script : Nina Krönauer
Christiane Werk as Yui Denise Monteiro as Asuna Patrick Keller as Kirito
Clara Dolny as Silica Dirk Hardegen as Andrew Gilbert Mills Gilles Karolyi as Heathcliff Isaak Dentler as Klein Julia Meynen as Suguha "Leafa" Kirigaya Kristin Wöckel as Sachi Nina Amerschläger as Lisbeth Torsten Michaelis as Akihiko Kayaba
Achim Barrenstein as Shozo Yuki Bettina Kaminski as Yulier (eps 12, 25) Clara Dolny as Keiko Ayano Erik Borner as Kuradeel (eps 8, 10) Florian Hoffmann as Shin'ichi Nagata Fritz Rott as Diabel (ep 2) Gabi Franke as Midori Kirigaya Heiko Grauel as Schmidt (eps 5-6) Katrin Laksberg as Rosalia (ep 4) Linus Kraus as Ducker (ep 3) Marcel Ehmann as Tetsuo (ep 3) Matthias Keller as Sasamaru (ep 3) Nino Kerl as Salamander Nora Jokhosha as Yolko Oliver Wronka as
Grimlock (ep 6)
Kibaou (ep 2) Patrick Dewayne as Kains (eps 5-6) Peter Lehn as Nobuyuki Sugou Phil Daub as Kagemune (eps 16-17, 20) René Dawn-Claude as Thinker (eps 12, 25) Sabina Godec as Sakuya Sascha Nathan as Eugene (ep 20) Tanja Esche as Alicia Tanja Lipinski as Sasha German companies Broadcaster : Animax Germany
Distributor : Peppermint Anime
Dubbing : Metz-Neun Synchron
Tagalog staff Tagalog companies (none)
Broadcaster : TV5
Distributor : Telesuccess Productions, Inc.
Dubbing : Telesuccess Productions, Inc.
Tagalog cast Rona Aguilar as Leafa/Suguha Kirigaya Portuguese staff Portuguese companies (none)
Internet Streaming : Netflix (Brazil)
Portuguese cast (none)
Chinese (Taiwan) staff Chinese (Taiwan) companies (none)
Licensed by : Muse Communication Co., Ltd.
Chinese (Taiwan) cast (none)

Initially, it was stated that Sonic Unleashed was to be intended solely as a single-player experience, and would not offer any multiplayer or online modes. [3] This was then cast into doubt when references to online modes were alluded to around E3 2008, [15] but a later interview re-iterated that Unleashed would have no online modes at all. [16] A demo was said to be available on the PlayStation Store and on Xbox Live near to the game's release, and was released recently.

Minigames, such as blitzball , chocobo raising , excavating in the Bikanel Desert , and the new coin game, Sphere Break , make for diversions to the game's main plot.

Shortly after the release of Kuon ~Memories of Light and Waves~, a Taiwanese bootlegging company known as Alion International Records Co.,LTD unofficially released a single with an identical title. [6]

 · Sword Art Online - Aincrad Part 1 [Limited Edition] (Blu-Ray 1) 2013-11-27 Sword Art Online - Aincrad Part 1 (Blu-Ray 1) 2015-05-12 Sword Art Online ...


Takahito Eguchi - Final Fansay XTakahito Eguchi - Final Fansay XTakahito Eguchi - Final Fansay XTakahito Eguchi - Final Fansay X

uqvvn.fatcity.us